ZLINE Autograph 24" Monument Dual Zone 44-Bottle Wine Cooler in Stainless Steel with Champagne Bronze Accents, RWVZ-UD-24-CB
Brand: ZLINE
Model: RWVZ-UD-24-CB
Skip to product information
Memorial Day Sale 🇺🇸
Shipping calculated at checkout.
Payment Plans Available
Accent: Bronze
Out of Stock - Pre-Order Today!
Free Curbside Delivery
Estimated Shipping Date: Not available - Contact us
Ask about this product Get an answer now with AI
Collapsible content
BETTER TOGETHER
DESCRIPTION
The ZLINE 24" Dual Zone 44-Bottle Wine Cooler in Stainless Steel and Champagne Bronze Accents with Wood Shelf provides a premium entertainment experience by pairing unmatched cooling technology with luxurious style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative technology designed to enhance your kitchens capability.
This fridge includes many unique features such as:
Spacious Storage
Reversible Door - Provides additional installation flexibility with an easily reversible door hinge
LED Lighting - Illuminate the interior of the beverage cooler with bright built-in LED lights
Carbon Filter - Included carbon filter protects wine and other beverages from harmful odors
For California residents, please see Prop 65 Warning
SPECIFICATIONS & DIMENSIONS
  • Dimensions: 23.44"W x 22.5"D x 34.13"H
  • Cut-Out Dimensions: 24"W x 24"D x 34 1/4"H
  • Depth incl. handles: 24.06"
  • Depth without panel: 20.63"
  • Weight: 93 lbs
  • Capacity: 4.5 cu. ft. // 44 Wine Bottles
  • Temperature: Higher zone of 39°F-50°F and lower zone of 50°F-68°F
  • Decibels: 39 dBA
  • Electrical requirements: 115V/60Hz/2A
  • Depth: Counter-Depth
  • Door Style: Single Door (Reversible Hinge)
  • Number of Shelves: 4
  • Warranty: 2-year parts and labor warranty, 5 years sealed system parts and labor
  • Certifications: ETL Listed, DOE certified
INSTALLATION & GUIDES
SHIPPING POLICY
Free Curbside Delivery
Tracking & Delivery Scheduling
See our full Shipping Policy here.
RETURN POLICY
Restocking Fee
Please note, a 15% restocking fee will be applied to all approved returns.