FORNO Vernazza 40" 25.07 cu.ft. 166 Bottle Dual Zone Wine Cooler in Stainless Steel, FWCDR6642-40S
Brand: FORNO
Model: FWCDR6642-40S
Skip to product information
Memorial Day Sale 🇺🇸
Shipping calculated at checkout.
Payment Plans Available
In stock - Ready to Ship
Free In-Home Delivery
Estimated Arrival: May 28 to Jun 04
Collapsible content
DESCRIPTION
The FORNO 40" dual zone wine cooler has a 25.07 cu.ft. capacity, holding up to 166 bottles. It features a stainless steel door, triple-layer anti-UV glass, and a charcoal air filter to protect your collection. The elegant design includes wooden sliding shelves, a display shelf, and blue LED lighting. Use the touch screen panel to precisely control the temperature. The high-efficiency compressor consumes only 305 kWh per year. The lockable door adds security and style to any space.
SPECIFICATIONS & DIMENSIONS
  • Dimensions: 39.4" W x 25.3" D x 74.8" H
  • Type: Freestanding/Built In
  • Total Capacity: 25.07 cu.ft.
  • Number of Doors: 1
  • Number of Zones: 2
  • Color: Stainless Steel
  • Door Material: Triple Pane Glass
  • Shelf Material: Stainless Steel
  • Temperature Range: 41-72°F
  • Cooling System: Compressor Cooling
  • Number of Racks: 20 Wooden Shelves (10 per zone)
  • Bottle Capacity: 166
  • Fingerprint Resistant: Yes
  • Electrical Requirements: 120V/60Hz/15A
  • Weight: 360 lbs
  • Warranty: 2-Year Parts and Labor Warranty
INSTALLATION & GUIDES
SHIPPING POLICY
In-Home Delivery (Included with All FORNO Appliances)
FORNO will bring your appliances inside your home and check for any visible damage.
Please note: Installation, unpacking, and removal of old appliances are not included.
Damaged Appliances
If your appliance arrives damaged, you must refuse delivery.
Signing the delivery waiver confirms that you have inspected the appliance and found no damage.
Delivery Details
For apartment buildings, delivery will be made to the lobby.
Shipping Coverage
Tracking & Delivery Scheduling
Most customers receive tracking information 3–5 business days after placing an order.
See our full Shipping Policy here.
RETURN POLICY
Restocking Fee
Please note, a 30% restocking fee will be applied to all approved returns.