FORNO Azienda 24" 108 Bottle Triple Zone Wine Cooler, FWCDR6628-24S
4.9 Read 12 reviews
Brand: FORNO
Model: FWCDR6628-24S
Skip to product information
Memorial Day Sale 🇺🇸
Shipping calculated at checkout.
Payment Plans Available
In stock - Ready to Ship
Free In-Home Delivery
Estimated Arrival: May 28 to Jun 04
Collapsible content
DESCRIPTION
Shelves. 9 sliding metal shelves front black wooden trim
Door Frame. Seamless polished stainless steel door frame
Glass Door. Double layer anti-UV ray glass door
Professional Handles. Easy Clean FORNO Professional Handles
LED Lighting. Blue vertical LED light at two sides
Controls. Touch screen control panel
Charcoal Filter. Makes inner air fresh
Additional Features:
  • Refrigerant: R600a.
  • Foaming agent: cyclopentane
  • Upper: 5-22°C (41-72°F)
  • Lower: 1-8°C (34-46°F)
  • Intelligent thermostat system
  • High efficiency compressor
  • Auto defrost
SPECIFICATIONS & DIMENSIONS
  • Dimensions: 23.54''W x 76.77"H x 27.17''D
  • Bottle Capacity: 108 Bottles
  • Capacity (cu. ft.): 16.25 cu. ft.
  • Number of Zones: 3
  • Material: Stainless Steel
  • Installation Type: Freestanding
  • Electrical Requirements: 115V / 60Hz / 15A
  • Weight: 245 lbs
  • Warranty: 2 Year Parts and Labor
INSTALLATION & GUIDES
SHIPPING POLICY
In-Home Delivery (Included with All FORNO Appliances)
FORNO will bring your appliances inside your home and check for any visible damage.
Please note: Installation, unpacking, and removal of old appliances are not included.
Damaged Appliances
If your appliance arrives damaged, you must refuse delivery.
Signing the delivery waiver confirms that you have inspected the appliance and found no damage.
Delivery Details
For apartment buildings, delivery will be made to the lobby.
Shipping Coverage
Tracking & Delivery Scheduling
Most customers receive tracking information 3–5 business days after placing an order.
See our full Shipping Policy here.
RETURN POLICY
Restocking Fee
Please note, a 30% restocking fee will be applied to all approved returns.